مجله فرانسوی: ریاضت اقتصادی ارکان حکومت سعودی را متزلزل می‌کند
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»مجله فرانسوی: ریاضت اقتصادی ارکان حکومت سعودی را متزلزل می‌کند

مجله فرانسوی: ریاضت اقتصادی ارکان حکومت سعودی را متزلزل می‌کند

شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک مجله فرانسوی در گزارشی هشدار داد، تشدید تدابیر ریاضت اقتصادی در عربستان سعودی موجب افزایش موج نارضایتی مردم این کشور از ولی‌عهد و حاکم فعلی آن خواهد شد.


مجله فرانسوی «کپیتال» در گزارشی درباره تشدید تدابیر ریاضت اقتصادی عربستان در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت گفت که مردم عربستان پس از گذراندن یک دوره طلایی حالا یک شبه خود را در مواجهه با واقعیت تکان دهنده و سخت اجرای تدابیر ریاضت اقتصادی یافتند.

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از این مجله فرانسوی آورده است: «عربستان سعودی امروز از تحمل بار سنگین پیامدهای سقوط قیمت نفت رنج می‌برد و اقدامات دردناک ریاضت اقتصادی که اخیراً توسط محمد الجدعان وزیر دارایی این کشور اعلام شده است رویاهای بسیاری از جوانان سعودی را که رویای ساخت یک خانه برای خودش داشت بر باد داد».

به نوشته مجله کپیتال، ریاض تحت فشار مضاعف اپیدمی کرونا و پایین آمدن قیمت نفت، مالیات بر ارزش افزوده را در یازدهم ماه مه 3 برابر کرد و از پایان مزایا یا کمک‌های اجتماعی خبر داد.

کپیتال آورده است: «این تصمیمات سختگیرانه حکومت سعودی در بحبوحه رکود اقتصادی که در جریان است حاکی از یک تغییر خطرناک است، زیرا پایه های دولت رفاه عربستان را متزلزل می‌کند و بخش بزرگی از شهروندان سعودی از جمله اکثر جوانان را با واقعیت کاهش درآمد، کاهش فرصت‌های شغلی و وخیم شدن شرایط زندگی مواجه می‌کند؛ کشوری که مفهوم مالیات در آن تا همین چندی پیش ناشناخته بود».

به عقیده این مجله فرانسوی، تغییرهای صورت گرفته در عربستان که موجب خشم مردم شده است می‌تواند موج نارضایتی نسبت به محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی حاکم فعلی این کشور را بالا ببرد خصوصاً که عربستان از قبل مبالغ بسیار زیادی را در جای اشتباه خرج می‌کرد و این اقدامات ریاضتی این سوال را در اذهان برخی سعودی‌ها ایجاد کرده که چرا دولت هزینه‌های هنگفتی را برای سرگرمی، رویدادهای مهم ورزشی یا حتی یک صندوق سرمایه گذاری دولتی اختصاص داده بود.

کپیتال این هزینه‌های نابجای سعودی را شامل پیشنهاد 372 میلیون دلاری برای خرید باشگاه فوتبال نیوکاسل ، خرید 775 میلیون دلار سهام در کشتی تفریحی کارناوال یا سرمایه گذاری 450 میلیون دلاری در Live Nation با ترویج رویدادهای هالیوود دانسته است.

مجله کپیتال در ادامه گزارش خود به هشدار شرکت مشاوره «اکونومیکس» در لندن در مورد عواقب این اقدامات ریاضت اقتصادی دولت سعودی اشاره کرد. این شرکت، عواقب این اقدامات را «سنگین» خواند.

این مجله در پایان تأکید کرد: «این اقدامات ریاضتی با هدف صرفه جویی 27 میلیارد دلاری فقط امکان جبران بخشی از کسری بودجه را فراهم می‌کند. پیش بینی می‌شود امسال کسر بودجه به 112 میلیارد دلار رسیده باشد که یک رکورد محسوب می‌شود».

فارس

نوشتن نظر