صبح قریب و خواب سنگین
موقعیت شما: صفحه یک»رادیو»تا جمعه ظهور»صبح قریب و خواب سنگین

صبح قریب و خواب سنگین

دوشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۰
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

اخیراً یک مؤسّسۀ تحقیقاتی مستقر در «واشنگتن آمریکا» به نام The Pew Reserch با انتشار گزارش از روند رو به رشد گرایش به اسلام در مناطق جنوب صحرای بزرگ «آفریقا» ملقّب به «آفریقای سیاه» خبر داد. نتایج بررسی‌ها و نظرسنجی‌های این مؤسّسۀ تحقیقاتی از دسامبر 2008 تا آوریل 2010 میلادی در نوزده کشور آفریقایی نشان می‌دهد که تعداد مسلمانان در طیّ این سال‌ها، روند چشمگیری داشته است.
در خبرها آمده بود که شش غیرمسلمان در پی شنیدن صدای «قرآن» و اذان مؤذّن مسجدی در «دبی» به دین اسلام گرویدند.

روزنامۀ اماراتی «البیان» با اعلام این خبر می‌نویسد، بیشترین دلیلی که در مسلمان شدن این افراد غیرمسلمان تأثیر داشته، صدای شیوا و دلنشین قرآن خواندن و اذان مؤذّن بوده است. این روزنامه به نقل از مؤذّن و قاری مسجد می‌نویسد: «هنگام قرائت قرآن بودم که ناگهان دو نفر وارد مسجد شدند و از من خواستند تا طریقۀ مسلمان شدن را به آنان یاد بدهم. دو روز بعد این دو نفر تازه مسلمان شده، نزد من آمدند، امّا این بار چهار تن از دوستان خود را به همراه داشتند. آن چهار نفر نیز به همان صورت مسلمان شدند.»

طیّ روزهای گذشته هم یک بودایی ژاپنی در محلّ مجلس شورای اسلامی به دین مبین اسلام تشرّف یافت. این بودایی ابتدا به پیشنهاد یکی از دوستانش به قرائت قرآن و مقایسۀ آن با «انجیل» می‌پردازد و می‌گوید: «سی ماه انجیل را مطالعه کردم تا آنکه در مقایسه یافتم، اسلام دین تفکّر و برترین آیین برای متفکّران است.» این تازه مسلمان به دو نکتۀ ظریف اشاره می‌کند، اوّل می‌گوید: «در ژاپن، دستگاه امنیّتی با حساسیّت موضوع گرایش به اسلام را رصد می‌کند و با همکاری سرویس‌های اطّلاعاتی آمریکایی و انگلیسی برای تازه مسلمانان دردسر می‌آفرینند.» امّا نکتۀ دوم او این بود که: «اسلام دین بزرگی است که اگر از عظمت آن با خبر شویم دیگر از آن دست نخواهیم کشید.»

تا خسته نشدید این را هم عرض کنم که اخیراً دو مکزیکی، یعنی یک مادر و فرزند، پس از دیدار از «ایران» و سفر به «اصفهان» و «قم»، در جوار حضرت عبدالعظیم(ع) به دین اسلام و مذهب شیعه تشرّف یافتند. قصد ارائۀ آمار تازه‌مسلمانان نیست.

در حال حاضر 205000,000, (دویست و پنج میلیون) پایگاه اینترنتی وجود دارد که از این طریق 000,000,008,1 (یک میلیارد و هشت میلیون نفر) یعنی قریب به ⅓ جمعیّت جهان از طریق آن با هم در تماس‌اند یا مطلب دلخواه خود را جست‌وجو می‌کنند و می‌یابند. در حالی که، از این همه تعداد سایت‌های ایرانی اعم از دولتی، خصوصی، عمومی و شخصی فراتر از 10 هزار نیست. از این تعداد تنها 2 هزار سایت  امکان ارائۀ مطالب خود را به زبان فارسی و انگلیسی یافته‌اند. این رقم در کنار 205 میلیون سایت نزدیک عدد صفر است. این همه در حالی است که تنها وهابیّون شیعه‌ستیز برای مقابله با خیزش بزرگ مستضعفان و ایجاد شبهه و سؤال در میان جوانان از 000,40 سایت در شبکۀ جهان بهره می‌برند. تنها در یکی از سایت‌های این مجموعه که یکی از شاهزادگان سعودی آن را حمایت می‌کند، بیش از 000,20 کتاب ضدّ شیعی گنجانده شده است.

بد نیست بدانید که پرمخاطب‌ترین سایت‌های فرهنگی و مذهبی ایران نه تنها دولتی نیستند، بلکه از کمک‌ها و حمایت‌ها هم بی‌بهره‌اند.

دیگر زمان، زمان گفت‌وگو با جوانان و مردم جهان که تشنۀ اسلام و معنویّت‌اند، با شیوۀ قرن هشتم هجری قمری نیست.

جهان مستعدّ تحوّل بزرگ است و مستضعفان جهان چشم به راه طلایۀ سپاه رهایی‌بخش‌اند. به همین خاطر جانشان با شنیدن صدای مؤذّنی خوش‌لهجه نیز بی‌تاب می‌شود و خود را چون ماهی به دریاچۀ زلال مسجد می‌افکند.

اخیراً یک مؤسّسۀ تحقیقاتی مستقر در «واشنگتن آمریکا» به نام The Pew Reserch با انتشار گزارش از روند رو به رشد گرایش به اسلام در مناطق جنوب صحرای بزرگ «آفریقا» ملقّب به «آفریقای سیاه» خبر داد. نتایج بررسی‌ها و نظرسنجی‌های این مؤسّسۀ تحقیقاتی از دسامبر 2008 تا آوریل 2010 میلادی در نوزده کشور آفریقایی نشان می‌دهد که تعداد مسلمانان در طیّ این سال‌ها، روند چشمگیری داشته است. طبق گزارش این مؤسّسه از سال 1900 تا آوریل سال جاری (یعنی 110 سال) تعداد مسلمانان آفریقا از 11 میلیون نفر به 334 میلیون نفر رسیده است. گفتنی است که، مسلمانان در مناطق شمال آفریقا و مسیحیان در مناطق جنوب آفریقا اکثریّت جمعیّت را تشکیل می‌دهند.

بی‌دلیل نیست که دستگاه امنیّتی انگلیس، آمریکا و اسرائیلی در کنار دستگاه‌های امنیّتی سایر کشورها موضوع گرایش به اسلام و نومسلمانان را رصد می‌کنند.

همواره احساس امنیّت را بزرگترین بلای مسلمانان و پیروان آل محمّد(ص) می‌شناسم.
چطور می‌توان نقصان در ابر تبلیغ و به موازات آن حجم بزرگ حملات علیه مسملان و به ویژه شیعیان اهل بیت(ع) را دید و برای رفع نواقص و سرعت بخشیدن به فعّالیت‌ها و افزایش کیفیّت تبلیغات اقدام نکرد.
در سال‌های پر فتنه و پر شبهه که چون باران آفت از آسمان و زمین می‌بارد، پناه مردم کجاست؟

این آگاهی مردم از اخبار و معارف حقیقی است که در فراز و فرودها آنها را در امان نگه می‌دارد. این همه پیشکش، در شهری مثل تهران، به ویژه در مناطق غربی، شمال غرب، شمال تا ساعت و رادیو در اختیار نداشته باشی از وقت نماز صبح مطلّع نخواهی شد. «مؤمنان و مساجد و ادعیه» میخ‌های نگهبان مردم در وقت فرود بلا هستند. در حالی که متولیّان مساجد از پخش اذان هم دریغ می‌ورزند.

همه روزه اخبار بسیاری دربارۀ هجوم فرقه‌های نوظهر و تجدید حیات یافته که جان جوانان را نشانه رفته‌اند از رسانه‌ها پخش می‌شود. بنده عموم مردانی را که در قم و مشهد و تهران طیّ سال‌های اخیر در کار تحقیق و پژوهش راجع به فرقه‌ها و عملکردشان و شبهاتی که می‌پراکنند وارد شده‌اند، می‌شناسم. از سوی مقام معظّم رهبری و عموم مراجع دربارۀ ضرورت توجّه به این فتنه سخن به میان آمده، دستور لازم هم صادر شده است، به عنوان یک معلّم سادۀ فرهنگی، سؤال می‌کنم، کدام سازمان یا نهاد متکفّل و متعهّد امر سامان دادن به محقّقان و پژوهشگران کشف شبهات، تدارک پاسخ‌های مناسب و ارائۀ الگوهای سالم فرهنگی اسلامی و شیعه شده است؟

تنها که نمی‌توان از نقصان و سستی در اعمال و اقوال جوانان که در معرض حوادث و آفت‌ها هستند، گفت.
دانشجوی جوانی به من می‌گفت، در حالی که می‌توانم از کتابفروشی‌های اطراف دانشگاه تهران با استعداد یک وانت‌بار کتاب مربوط به فرقه‌های شبه عرفانی و شبه مذهبی تدارک ببینم، نمی‌توانم به تعداد انگشتان یک دست، کتبی را خریداری و سپس مطالعه کنم که با زبان ساده، منظّم، هدفدار و کاربردی از عرفان ناب شیعی سخن به میان آورده باشد. از همین جاست که در اوّلین برخورد این جوانان، مجذوب زبان شیرین و مباحث سیتماتیک گردانندگان فرقی می‌شوند که به قول غربی‌ها با یک میکسر یا مخلوط‌کن آموزه‌های بی‌بنیاد هندویی، بودایی، مسیحی و یهودی را به هم آمیخته و با چاشنی موادّ مخدّر و مجالس و محافل به خورد جوانانی می‌دهند که در اثر طلب و تشنگی جویای معرفتند و با خامی به دام می‌افتند. احساس امنیّت بلای جان ماست در این شرایط ساخت. والسّلام

اسماعیل شفیعی سروستانی

دانلود : فایل صوتی سخنرانی استاد شفیعی سروستانی

نوشتن نظر